In een gesprek met Jans de Vries van Staatsbosbeheer heb ik hem gevraagd wat een geschikte lokatie zou zijn voor de replica van het Tempeltje van Barger Oosterveld. Al vrij snel zijn we tot een conclusie gekomen dat het Oosterbos een reële optie is vanwege de archeologische vondsten in het gebied (o.a. het tempeltje) en heel belangrijk de toegankelijkheid in het gebied vanwege de bestaande routestructuur in het gebied.
Daarnaast hebben we gesproken over opties als een routestructuur bepalen of een verbinding leggen, waarbij de toerist of recreant de mogelijkheid heeft meerdere attracties te bezoeken, daarbij moet worden gedacht aan een route/verbinding met Collectie Brands en het Veenpark. Tevens zijn historische onderdelen als de plankenweg/veenweg(zichtbaar maken?)/schans misschien te combineren binnen de route in het gebied. Ook heb ik gesproken met de heer van Vilsteren van het Drents Museum. Waarbij mijn doel was om meer inzicht te verkrijgen over de mogelijkheden van een reconstructie van het tempeltje. Allereerst heb ik de tweede reconstructie mogen aanschouwen die een plaats heeft gekregen in het museum. Daarna was het tijd voor een gesprek waarbij ik de gelegenheid kreeg vragen te stellen. Hij vond allereerst het initiatief voor het plaatsen van een reconstructie in het gebied een erg goed idee maar gaf ook aan dat hij het erg vreemd vond dat er nog nooit eerder aan gedacht is. We hebben het gehad over de materiaalkeuze waarbij mogelijkheden als (giet)beton, metaal en zelfs kunststof naar voren kwamen. De keuze hangt niet alleen af van de financiële mogelijkheden maar hangt ook af van duurzaamheid, weerbestendigheid, vandalismebestendigheid en onderhoudstechnische aspecten. Daarnaast heb ik een voorbeeld gezien, het informatiebord over de prinses van Zweeloo, en gaf hij me een contactpersoon voor informatie over het ontwerpen van een informatiebord.
Na meer inzicht te hebben verkregen over de mogelijkheden van een reconstructie, kosten en onderhoud ging ik met de bus naar Emmen om vanuit daar eens te kijken in het oosterbosgebied. Op deze manier kon ik met eigen ogen zien waar het tempeltje vroeger zou hebben gestaan en wat daar nu, anno 2010 ligt . Daar te zijn aangekomen trof ik een zandpad (zie foto) aan (hoogveen) die parallel lag aan het fietspad (laagveen)naast het stuk van het oosterbos. Kijkend naar de positie op de kaart moest het tempeltje hebben gelegen aan die zandweg. De plek waar het vroeger heeft gestaan ligt nu een akker van boer Gerritsen.
Een reconstructie op zijn akker behoort niet tot de mogelijkheden maar 50 tot 100 meter terug naast de zandweg in het oosterbos wel. Er dient dan wel een pad aangelegd te worden tussen de zandweg aan de linkerkant en de rechterkant van het stuk oosterbos en er zullen enige bomen gekapt moeten worden, daarvoor zal er toestemming verleend moeten worden door Staatsbosbeheer. Een nadeel is wel dat er naast een eventuele reconstructie van het tempeltje, een aantal zwerfkeien en een oude put, weinig cultuurhistorie direct zichtbaar is in het gebied. Er zal dus naast een reconstructie moeten worden overwogen of meerdere vondsten en of informatie over die vondsten in het gebied inzichtelijk zal moeten worden gemaakt. Daarbij kan een thematische wandelroute en het plaatsen van thema-informatie misschien uitkomst bieden.
Word vervolgd
Tags:
Markeer als favoriet
Bookmark
Email dit artikel
Hits: 231
Commentaar (0)

Schrijf commentaar
U moet ingelogd zijn om commentaar te geven. Eerst registreren als u nog geen account hebt.
Zoeken naar een geschikte lokatie












